C31FLATPRO100UK
Login for pricing
In Stock: 28 available
USB-C Metal Ergonomic 4K 3x Display Docking Station with Power Delivery 85 W + i-tec Universal Charger 100 W
  • Ergonomic design with aluminium housing, the dock features an intergrated 60 cm USB-C cable making it suitable for use with all laptops & tablets with up to and including 15" displays
  • Provides up to 85W Power Delivery for compatible USB-C and Thunderbolt laptops & tablets. The host device must support USB-C Power Delivery
  • Combo 3.5 mm audio input/output jack for easy connection to headset or speakers
  • Note: 100W power supply included. The dock can also be used with the USB-C PSU supplied with your laptop, so is available as a standalone item, P/N C31FLATDOCKPDPRO
More Information
Product colour Grey
SKU C31FLATPRO100UK
EAN 8595611707124
Manufacturer i-tec
Availability In Stock
Product Family Metal
PDF URLs View PDF
DOCKING STATION
UNIVERSAL CHARGER
This universal USB-C power adapter with power of 112 W is a great choice for powering any laptop or other device equipped with a USB-C connector that supports USB-C Power Delivery with a maximum power demand of 100 W.
The voltage is set automatically according to the USB Power Delivery specification 2.0 v1.2 in the individual profiles in following steps: 5 V / 9 V / 12 V / 15 V / 19 V / 20 V with max. 5 A current consumption. The power adapter is lightweight and very portable; it is equipped with intelligent current overload, overvoltage, short circuit and overheating protection.
Ports & interfaces
Combo headphone/mic portYes
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity2
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity1
Headphone connectivity3.5 mm
Host interfaceUSB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C
USB 2.0 ports quantity2
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
HDMI ports quantity1
VGA (D-Sub) ports quantity1
DisplayPorts quantity1
Connectivity technologyWired
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to85 W
Network
Ethernet LANYes
Ethernet LAN data rates10,100,1000 Mbit/s
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Performance
Number of displays supported3
Product colourGrey
Card reader integratedYes
Compatible memory cardsMicroSD (TransFlash), SD
HD type4K Ultra HD
Housing materialAluminium
Maximum refresh rate60 Hz
Technical details
Short circuit protectionYes
Overload protectionYes
Storage
Card reader integratedYes
Power
Power source typeAC
Compatible power plug typesUK
Power cable length1.5 m
Power supply100 W
USB cable length0.6 m
Short circuit protectionYes
Overload protectionYes
Software
Windows operating systems supportedYes
Mac operating systems supportedYes
Linux operating systems supportedYes
Other operating systems supportedAndroid, ChromeOS
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 100%
Weight & dimensions
Weight324 g
Width269 mm
Depth84 mm
Height23 mm
Package weight830 g
Package width316 mm
Package depth130 mm
Package height30 mm
Design
Packaging data
Package weight830 g
Package width316 mm
Package depth130 mm
Package height30 mm